رهبرى کردن درمانی مسمومیت کرمانشاه بیمارستان

رهبرى کردن: درمانی مسمومیت کرمانشاه بیمارستان شبکه بهداشت و درمان اخبار حوادث

گت بلاگز اخبار بین الملل یک کاندیدای انتخابات ریاست ترکیه در زندان است

روزی که رجب‌طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه، اعلام کرد انتخابات سراسری حدودا یک سال سریعتر و در 24 ژوئن 2018 برگزار می‌شود، انتظار بردی سهل‌الوصول را جهت خودش و

یک کاندیدای انتخابات ریاست ترکیه در زندان است

یک کاندیدای انتخابات ریاست ترکیه در زندان است

عبارات مهم : ترکیه

روزی که رجب طیب اردوغان، مدیر جمهوری ترکیه، اعلام کرد انتخابات سراسری حدودا یک سال سریعتر و در 24 ژوئن 2018 برگزار می شود، انتظار بردی سهل الوصول را جهت خودش و حزب عدالت و توسعه داشت، ولی شرایط این روزها بر وفق مراد مرد یکه تاز عرصه سیاست ترکیه پیش نمی رود.

به گزارش شرق، اردوغان با برقراری اوضاع اضطراری بی وقفه در ترکیه بعد از کودتای ناکام سال 2016 و همه پرسی بر سر عوض کردن نظام پارلمانی ترکیه به ریاست جمهوری گمان می کرد می تواند بدون چالشی جدی در انتخابات آتی پیروز شود، ولی روح تازه ای که در جان احزاب اپوزیسیون دمیده شده، در کنار اوضاع اقتصادی نابسامان این کشور و دل زدگی گروهی از ترک ها از دیدن صورت یک فرد در رأس قدرت، چالشی را پیش روی اردوغان قرار داده که کمتر کسی انتظار آن را داشت.

بی شک محرم اینچه، کاندیدای حزب جمهوری خواه خلق، مهم ترین و نیرومند ترین رقیب اردوغان در انتخابات هفته آینده هست، ولی بعضی ناظران بر این باورند که نتیجه انتخابات سراسری روز یکشنبه ترکیه تاحدودی می تواند به صلاح الدین دمیرتاش، سیاست مدار برجسته دربندی وابسته باشد که نامزد حزب حامی کردها در ترکیه است و بر آرای مناطق گسترده کردنشین جنوب شرقی ترکیه تأثیری شگرف دارد. دمیرتاش که از سال 2016 با اتهام ارتباط با گروه های تروریستی در زندان به سر می برد، نیروی محرک حزب حامی کردهای «دموکراتیک خلق ها» است که توانست با رهبری او جهت نخستین بار 10 درصد آرای مورد نیاز جهت ورود به پارلمان را به دست آورد. از وقت محبوس شدن تقریبا هیچ رسانه رسمی اخبار مرتبط با دمیرتاش و حزب او را پوشش نداده هست، ولی او از طریق شبکه های اجتماعی، همکارانش در حزب و همسرش که مرتبا او را در زندان ادرنه در نزدیکی مرز یونان و بلغارستان ملاقات می کند، پیامش را به گوش بیرون می رساند.

یک کاندیدای انتخابات ریاست ترکیه در زندان است

حالا او که از زندان به عنوان نامزد انتخابات ریاست جمهوری ترکیه شرکت کرده، جهت نخستین بار در 20 ماه گذشته در یکی از شبکه های تلویزیونی ترکیه ظاهر شده است هست. بعد از آنکه بسیاری از ناظران شبکه تلویزیون دولتی ترکیه را به خاطر پوشش انحصاری اخبار و صحبت های اردوغان و نادیده گرفتن دیگر نامزدهای انتخابات ترکیه مورد انتقاد قرار دادند، یکشنبه شب تلویزیون دولتی تی آر تی صحبت انتخاباتی دمیرتاش را از زندان پخش کرد. هم وقت با پخش صحبت او هزاران نفر در گردهمایی حزب دموکراتیک خلق ها در استانبول از صفحه نمایش های غول پیکر صحبت او را تماشا و تشویقش کردند.

صلاح الدین دمیرتاش در صحبت 10 دقیقه ای خود از رأی دهندگان ترکیه ای خواست که به رژیم تک نفره رجب طیب اردوغان در این کشور آخر دهند. او با «ستوه آور» خواندن شرایط کنونی ترکیه هشدار داد که «بخش واقعا ترسناک فیلم هنوز شروع نشده است».

روزی که رجب‌طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه، اعلام کرد انتخابات سراسری حدودا یک سال سریعتر و در 24 ژوئن 2018 برگزار می‌شود، انتظار بردی سهل‌الوصول را جهت خودش و

این نطق در زندان ادرنه و بعد از آن ضبط شد که مقامات ترکیه درخواست دمیرتاش جهت سفر به دفتر مرکزی شبکه تلویزیونی تی آرتی در آنکارا را رد کردند. دمیرتاش 45ساله در این خبر ضبط شده است گفت: «تنها علت بودن من در اینجا این است که حزب عدالت و توسعه از من می ترسد». طبق قانون ترکیه هرکدام از نامزدهای انتخابات می توانند 20 دقیقه صحبت انتخاباتی در شبکه تلویزیونی دولتی ترکیه داشته باشند.

دمیرتاش جوان که از سوی حزب دموکراتیک خلق ها جهت به چالش کشیدن اردوغان در انتخابات سراسری 24 ژوئن گزینش شده است و اغلب از او به عنوان «اوبامای کُرد» یاد می کنند، به اتهامات مرتبط با تروریسم در 20 ماه گذشته در بند بوده هست، ولی ازآنجایی که در هیچ کدام از جرائم محکوم نشده، توانست در انتخابات نامزد شود. دمیرتاش گفت رأی مثبت به اردوغان و حزب حاکم به معنای آن است که «سرنوشت ۸۱ میلیون نفر در دستان یک شخص قرار می گیرد».

او هشدار داد که اگر مدیر جمهوری کنونی ترکیه در انتخابات پیروز شود، دیگر هیچ نهادی قدرت نظارت یا محدودکردن او را نخواهد داشت. او به رأی دهندگان ترکیه ای گفت که آنها با رأی خود تصمیم می گیرند که حامی آزادی باشند یا نه: «شکی ندارم که شما طرف آزادی خواهید ایستاد… ما کشورمان را از لبه پرتگاه بیرون خواهیم کشید». دمیرتاش با تأکید بر اینکه به زودی از همه اتهامات تبرئه خواهد شد، گفت او تنها قربانی «بی قانونی» نبوده است: «شما در زندگی روزانه تان قربانی این سرکوب هستید». رهبر دربند حزب دموکراتیک خلق ها در صورت محکوم شدن با خطر 142 سال زندان مواجه است.

یک کاندیدای انتخابات ریاست ترکیه در زندان است

دولت آنکارا با سرکوب حزب دمیرتاش مدعی است که ارتباطاتی میان او و حزب کارگران کردستان (پ ک ک) وجود دارد که از نظر ترکیه گروهی تروریستی هست. حزب دموکراتیک خلق ها کردهای ترکیه همکاری در هرگونه فعالیت غیرقانونی را رد کرده و می گوید نشانه از سرکوب تحت فشارگذاشتن اپوزیسیون ترکیه هست. ۹ نفر از نمایندگان پارلمان ترکیه و قریب به چهارهزارو ۷۰۰ مقام حزبی و فعال هم اکنون زندانی هستند. این سرکوب ها به دنبال شکست روند صلح با پ ک ک در تابستان ۲۰۱۵ رخ داد. حزب عدالت و توسعه که ابتکار عمل صلح را در دست گرفته بود، در این سال به طور یک طرفه مذاکرات صلح را ترک کرد.

حالا رهبر حزب دموکراتیک خلق هاي ترکیه می گوید رأی مثبت به او به عنوان مدیر جمهوری و حضور حزبش در پارلمان به معنای ارائه فرصتی به صلح هست. او تأکید کرد: فراموش نکنید، همه چیز با شما عوض کردن می کند. من از مردم می خواهم تا رأی بدهند و از صندوق های رأی حفاظت کنند. دور بعدی صحبت ها یک روز پیش از انتخابات خواهد بود. انتخابات که یک سال به جلو افتاده هست، نظامی ریاستی جهت ترکیه به همراه دارد. براساس سیستم تازه حکومت داری، پست نخست وزیری از بین بردن می شود و مدیر جمهوری مجاز به انتصاب وزیران، صدور فرمان، تهیه بودجه و تصمیم گیری راجع به پرسشها امنیتی هست. پوشش خبری کارزارهای انتخاباتی به نفع اردوغان است و شبکه های مهم تلویزیون ترکیه هر روز سخنان او را پخش می کنند.

روزی که رجب‌طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه، اعلام کرد انتخابات سراسری حدودا یک سال سریعتر و در 24 ژوئن 2018 برگزار می‌شود، انتظار بردی سهل‌الوصول را جهت خودش و

مخالفان او خصوصا دمیرتاش در زندان، جهت شنیده شدن صدایشان تقلا می کنند. هم وقت با صحبت دمیرتاش، حزب دموکراتیک خلق ها مانیتوری بزرگ در شهر کردنشین دیاربکر راه اندازی کرد و صدها نفر در این شهر جهت دیدن این صحبت در این مکان جمع شدند. یکی از حامیان دمیرتاش در گفت و گو با سایت خبری نشنال گفت تحت تأثیر صحبت دمیرتاش قرار گرفته است: «دلمان جهت او تنگ شده. امیدوارم خدا دری به روی او باز کند و او آزاد شود». یکی دیگر از حامیان او می گوید: «اپوزیسیون ترکیه فقط یک نامزد دارد و او صلاح الدین دمیرتاش هست. او امید ماست».

چندین نظرسنجی اخیرا نشان داده اند که حزب عدالت و توسعه به رهبری رجب طیب اردوغان احتمالا اکثریت پارلمانی خود را در انتخابات 24 ژوئن از دست خواهد داد، امری که توانایی اردوغان جهت اعمال قدرت اجرائی اش را سخت می کند. طبق نظرسنجی ها محبوبیت حزب دموکراتیک خلق ها در ترکیه 10 درصد هست؛ درحالی که در میان مناطق کردنشین جنوب شرقی ترکیه محبوبیتی چشمگیر دارد. ولی اگر حزب دموکراتیک خلق ها نتواند 10 درصد آرای مورد نیاز جهت ورود به پارلمان ترکیه را کسب کند، کرسی های این حزب احتمالا در اختیار حزب عدالت و توسعه قرار می گیرد و این حزب می تواند اکثریت پارلمانی را بار دیگر از آن خود کند.

یک کاندیدای انتخابات ریاست ترکیه در زندان است

بعد از فروپاشی روند صلح در سال 2015، مناطق کردنشین جنوب شرقی ترکیه یکی از شدیدترین درگیری ها را از وقت شروع درگیری در سال 1984 تجربه کرد. انتخابات این هفته هم وقت با اوضاع اضطراری برگزار می شود و همین شرایط به دولت اجازه می دهد که کارها امنیتی سفت و سخت خود را توجیه کند، اقداماتی که مانند هر لحظه در مناطق کردنشین زیاد از هر نقطه دیگری در ترکیه اعمال می شود.

واژه های کلیدی: ترکیه | زندان | زندانی | اردوغان | انتخابات | ریاست جمهوری | نتیجه انتخابات | رجب طیب اردوغان | انتخابات ریاست جمهوری

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog